2017-18 Bracket

2018 Team Tennis Bracket


State Individual Tennis Tournament
Monday & Tuesday, April 17 & 18, 2017
John Drew Tennis Center, Macon
2017 GISA STATE INDIVIDUAL TENNIS CHAMPS

 GIRLS SINGLES CHAMPS
Class AA – Olivia Bryan, Brandon Hall School
Class AAA – Sabina Grigorian, Holy Spirit Preparatory School

GIRLS DOUBLES CHAMPS
Class AA – Milz Cain & Anna Matthews, St. George’s Episcopal School
Class AAA – Cameron Frank & Mary Garrett McLeod, Westminster Schools, Augusta

BOYS SINGLES CHAMPS

Class AA – Luke Wagner, Furtah Preparatory School
Class AAA – Cole Gromley, William & Reed Academy

BOYS DOUBLES CHAMPS

  Class AA – Brock Allen & Cameron Godwin, Westwood School
Class AAA – Andrew Cooper & Bradley Merschman, Brookwood School

2017 Class AA Individual Tennis Brackets

2017 Class AAA Individual Tennis Brackets

 


State Team Tennis Tournament
Tuesday, April 25, 2017
John Drew Tennis Center, Macon
Class AA GIRLS TEAM CHAMPIONS:
Brentwood School
Coach Anne Knox Hodges
Class AA GIRLS TEAM RUNNERS-UP:
Grace Christian Academy
Coach Rhonda Wells
Class AA BOYS TEAM CHAMPIONS
Westwood School
Coach Casey Petruszak
Class AA BOYS TEAM RUNNES-UP:
Furtah Preparatory School
Coach Cindy Whitley
###
Class AAA GIRLS TEAM CHAMPIONS:
Westminster Schools, Augusta
Coach Leisa Tebbs
Class AAA GIRLS TEAM RUNNERS-UP:
Valwood School
Coach Heather Pickard
Class AAA BOYS TEAM CHAMPIONS:
William & Reed Academy
Coach Carter McKenzie
Class AAA BOYS TEAM RUNNERS-UP:
Brookwood School
Coaches Jeremy Kasten, Matt Hancock & Tom Harrison


 

Additional Resources
Click on links below.

 

2015 State Tennis Brackets (All)

2014 State Tennis Brackets (All)

2013 State Tennis Brackets (All)

2012 State Tennis Brackets (All)

 2011 State Tennis Brackets (All)

2010 State Tennis Brackets (All)

2009 State Tennis Brackets (All)

2008 State Tennis Brackets (All)

2007 State Tennis Brackets (All)

2006 State Tennis Brackets (All)

2005 State Tennis Brackets (All)

2004 State Tennis Brackets (All)

USTA Website

Event Calendar

Calendar

September 2017

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
3
4
5
6
  • Appeal Board - CXLD No Appeals
  • ACT and PreACT Workshop
  • Athletic Committee
7
  • WORKSHOP: How to Pivot from Mission to Brand to Growth
8
9
10
11
12
13
14
  • State Literary Committee Meeting
15
16
  • Competitive Cheer Rules Clinic & Coaches Meeting
17
  • Deadline for All-Star Softball Nominations 12 Noon
18
19
  • WORKSHOP: Curriculum Comes First...
20
  • All-Star Softball DRAFT
  • WORKSHOP: Teaching in an Independent School
21
  • WORKSHOP: Fundamental Digital Skills for Classroom Innovation
22
23
24
25
26
27
  • GISA Admission-Enrollment Conference
28
  • Wrestling Rules Clinic & TrackWrestling Training Session
29
30
  • Middle School Softball Regional (IF Needed)
  • Middle School Volleyball Invitational

Twitter Stream